News

Bahçede Tarçın Kullanmanın 5 Yolu

By  | 

Bahçede Tarçın Kullanmanın 5 Yolu

Tarçın, yemek pişirirken veya fırında pişirirken kullanabileceğiniz harika bir baharattır. Ama bu baharatı bahçenizde de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Tarçın, kök kesimlerine yardımcı olmak, mantarların küçük tomurcukları öldürmesini önlemek ve hatta zararlıları bahçeden uzak tutmak için kullanılabilir. İşte bahçenizde tarçın kullanmanın bilmeniz gereken 5 harika yolu.

1. Köklendirme Ajanı Olarak Tarçın


Köklendirme ajanı olarak kullanılan tarçın, söğüt suyu veya hormon köklendirme tozu kadar etkilidir. Kesimleri temiz suda ıslatın ve ekmeden hemen önce toz tarçınla yuvarlayın.

2. Karınca Caydırıcı Olarak Tarçın


Bahçenizde karıncalar var mı ve onlardan kurtulmak mı istiyorsunuz? Bitkilerin etrafına veya karıncaları istemediğin yerlere biraz tarçın serp. Tarçın kokusundan nefret ederler ve bulunduğu yerlerden uzak dururlar.

3. Tarçın, Bitki Yaralarını İyileştirir


Bitkilerinizde görünür yaralar varsa, biraz toz tarçın alın ve yaranın üzerine serpin. Birkaç gün içinde bitkiniz yenisi kadar iyi olacaktır!

4. Mantar Savaşçısı


Bitkinizin yapraklarında mantar lekeleri fark ettiyseniz, enfeksiyonu tarçın spreyi ile öldürebilirsiniz. Bir miktar toz tarçını ılık suyla karıştırın ve bir gece bekletin. Karışımı bir sprey şişesine süzün ve doğrudan bitkilerin üzerine püskürtün.

5. Mantar Katili


Bahçenizden yabani mantarları çekmekten bıktınız mı? Onlara biraz tarçın tozu verin ve yok olmalarını izleyin!

Tarçın kullanımına ilişkin paylaşmak istediğiniz başka ipuçlarınız var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir